Marian Chałupa

Napisane przez manix w

Marian Chałupa urodził się w 1894 r. w Wasylkowcach jako syn Józefa Chałupy i Katarzyny z Zasławnych. Wasylkowce to wieś leżąca na terenie licznych jarów i wąwozów w połowie drogi z Kopyczyniec do Husiatynia w woj.tarnopolskim. Przed wojną Wasylkowce liczyły 2800 mieszkańców-większość Rusinów, około 500 miszkańców to Polacy. Ponadto w Wasylkowcach zamieszkiwały rodziny Zydów, Rosjan, Czechów, Węgrów i Niemców. We wrześniu 1939 r. Marian Chałupa jako st.post.PP pełnił służbę na Posterunku w Kopyczyńcach (do 1939 r. miasto powiatowe w woj.tarnopolskim ).

"Był policjantem, to wystarczy, by go rozstrzelać" - powiedział na jednym z przesłuchań szef kalinińskiego NKWD- Dmitrij Stefanowicz Tokariew, później generał bezpieczeństwa państwowego w Kazaniu. Według danych szacunkowych, we wrześniu 1939 roku internowano na Kresach Wschodnich 12 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników policji. Pod koniec 1939 roku władze ZSRR podjęły przygotowania do ostatecznego rozwiązania problemu polskich jeńców wojennych.Ostatecznie los policjantów z Ostaszkowa przesądzony został 5 marca 1940 roku na posiedzeniu Biura Politycznego KC WKP(b) w składzie: Stalin, Woroszyłow, Mołotow, Mikojan i Kaganowicz. Wówczas to podjęto decyzję akceptującą wniosek Ł. Berii o rozpatrzeniu w trybie specjalnym, z zastosowaniem kary śmierci przez rozstrzelanie spraw 14736 polskich jeńców, w tym 1030 oficerów i podoficerów policji, ochrony pogranicza i żandarmerii oraz 5138 szeregowych policji, żandarmerii, więziennictwa i wywiadu. Wśród jeńców był st. post. Marian Chałupa ,który podobnie jak inni policjanci został rozstrzelany w Twerze w 1940 r., spoczywa w Miednoje, mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej.


Zdjęcie z Księgi Cmentarnej Miednoje nadesłane przez panią Annę Chałupa


Korzystano z materiałów :

http://www.katedrapolowa.pl/ofiary.php



Ocena artykułu:
This entry was posted on 29 września 2009 at wtorek, września 29, 2009 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

1 komentarze

Jeśli Marian Chałupa był więziony w Ostaszkowie a zamordowany w Twerze, to oznacza, że znajdował się w tym samym miejscu niewoli, co mój pradziadek, Stefan Lech. Ciekawe, czy się znali. Notabene moja babcia, córka Stefana Lecha ma tę samą Księgę Cmentarną Miednoje.

29 września 2009 21:49

Prześlij komentarz