Za Wielką Wodą

Napisane przez Anonimowy w

Pierwsze lata XX wieku zapisały się w historii jako czas wielkiej emigracji z Europy za ocean. Ludzie poszukujący lepszych warunków bytowych lub po prostu szczęścia decydowali się na podróż w nieznane. Prężnie rozwijające się Stany Zjednoczone i Kanada przyjmowały przybyłych, którzy tworzyli tworzyli młode, wielonarodowe społeczeństwa.
Również i członkowie rodziny Chałupów zasilili szeregi emigrantów. Edward Chałupa wspomina o tym w swoim pamiętniku:

I czwarty z kolei, Jan, żonaty w domu [z domu] - ? [tu brak nazwiska żony], syn: Józef, żonaty w Kołomyi w domu [z domu] Karg, mając dwóch synów: Wilhelma i ? [tu brak imienia], w młodości zmarł, reszta potomstwa Jana wyjechała do Kanady.

Pod względem pokrewieństwa Jan był stryjkiem Edwarda Chałupy, a zatem potomstwo Jana to kuzyni i kuzynki Edwarda. Wśród nich jest Rozalia Chałupa (16.11.1885-21.10.1964), która na początku XX wieku wraz ze swoją matką, Karoliną Chałupą (żoną Jana), opuściła kraj i zamieszkała w Kanadzie. Karolina Chałupa, dożywszy sędziwego wieku, zmarła w 1934 roku. Oto jej pomnik:


[Nagrobek Karoliny Chałupy (6.12.1845 - 2.04.1934). Zdjęcie ze zbiorów Weroniki Janeczko z domu Sudoł]

Rozalia Chałupa już w Kanadzie wyszła za mąż za Juliana Stupaka (06.01.1884-04.05.1940). Ich pierwsze zdjęcie pochodzi z 1908 roku.


[Stupakowie. Po lewej siedzi Karolina Chałupa, matka Rozalii Stupak z domu Chałupa. Julian Stupak stoi z tyłu. Obok matki stoi Frances Stupak, a na kolanach trzymana jest Barbara Stupak (urodzona właśnie w 1908 roku). Zdjęcie ze zbiorów Weroniki Janeczko z domu Sudoł]

Julian i Rozalia Stupakowie dochowali się dziesięciorga dzieci. Na poniższej fotografii wykonanej w 1928 roku uchwycono całą rodzinę:


[Julian i Rozalia Stupakowie wraz z dziećmi. Zdjęcie ze zbiorów Weroniki Janeczko z domu Sudoł]

Od lewej stoją: Agnes Stupak, Barbara Stupak (ta sama, która siedziała na kolanach matki na zdjęciu z 1908 roku), Joseph Stupak, Frances Stupak (ta, która stała obok kolan matki na zdjęciu z 1908 roku) oraz Dorothy Stupak. Dorothy Stupak (po mężu Sudoł) jest matką Weroniki Janeczko z domu Sudoł. Z przodu od lewej mamy siedzącą obok matki Ursulę Stupak. Rozalia trzyma na kolanach najmłodszą Lucy Stupak. Po prawej stronie matki stoi Gertrude Stupak, a obok niej Elizabeth Stupak. Po prawej od Elizabeth mamy ojca, Juliana Stupaka, a obok niego siedzi Agatha Stupak.
Fotografia zamieszczona poniżej (wykonana w 1951 roku) przedstawia Rozalię Stupak z domu Chałupa:


[Rozalia Stupak (Chałupa). Zdjęcie ze zbiorów Weroniki Janeczko]

Swoje 70-te urodziny Rozalia Stupak z domu Chałupa obchodziła latem w 1955 roku. Dzięki temu cała rodzina zamieszkująca prowincję Manitoba mogła przybyć na uroczystość. Na pamiątkowym zdjęciu uwieczniono Rozalię i jej dzieci. Zwróćmy uwagę, że jest ich dziewięcioro. Barbara Stupak zmarła w 1940 roku w wieku 32 lat.


[Rozalia Stupak z domu Chałupa oraz jej dzieci. Zdjęcie ze zbiorów Weroniki Janeczko z domu Sudoł]

Z tyłu pierwsza z lewej stoi Gertrude Stupak, potem Ursula Katchin (Stupak), Agata Puchlik (Stupak), Lucy Roslyn (Stupak) oraz Elizabeth Polson (Stupak). Elizabeht żyje do dzisiaj. Siedzą od lewej: Agnes Plenar (Stupak), Joseph Stupak, Rozalia Stupak (Chałupa), Frances Fijal (Stupak) oraz Dorothy Sudol (Stupak), matka Weroniki Janeczko, dzięki uprzejmości której możemy opublikować te zdjęcia.
Jak to jest być matką dziesięciorga dzieci? Widać to najlepiej, jeśli spojrzymy na zdjęcie babci z wnukami:

[Rozalia Stupak (Chałupa) wraz ze wszystkimi wnukami. Zdjęcie ze zbiorów Weroniki Janeczko]


Weronika Janeczko, córka Dorothy Sudoł i wnuczka Rozalii Chałupy stoi na zdjęciu pierwsza z prawej.

Ocena artykułu:
This entry was posted on 01 lutego 2009 at niedziela, lutego 01, 2009 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

0 komentarze

Prześlij komentarz