Na zdjęciach z 1938 (najprawdopodobniej) roku wyglądają zupełnie zwyczajnie. Bo i życie było zwyczajne. Codziennie te same obowiązki, ten sam rytm. Czy domyślali się, co ich czeka za rok? Czy spodziewali się, że większość z nich przeżyje tylko do 1944 roku? Z pewnością nie. Czy żyje ktoś jeszcze z osób przedstawionych na zdjęciach? Raczej nie. Jeśli jednak, miałby dzisiaj około 85-87 lat.
[Zdjęcie ze zbiorów J. i S. Ferenzów]
Okupację z pewnością przeżyła Helena Chałupa, córka Edwarda, siedząca w mundurku pierwsza z lewej. Z jakiej okazji to zdjęcie? Może zakończenie roku szkolnego i początek wakacji? A może nie? Jedno jest pewne: do tej samej klasy razem nie chodzili. Na pierwszy rzut oka widać, że są w różnym wieku.
[Zdjęcie ze zbiorów J. i S. Ferenzów]
Zdjęcie zamieszczone powyżej zrobiono prawdopodobnie również w 1938 roku. Pierwsza Komunia dzieci z Nowosielicy. Klęczący chłopiec pierwszy po prawej to Zbigniew Chałupa. Gdybyśmy powiedzieli małemu Zbysiowi, że od tej chwili zostało mu tylko sześć lat życia, popukałby się w głowę, uśmiałby się setnie razem z kolegami (może zarobilibyśmy jakimś pomidorem?) i wrócił do swoich zwykłych zajęć.
Czy którekolwiek z dzieci zapamiętanych na tym zdjęciu przeżyło rzeź na Kresach w 1944 roku? Jeśli tak, jakie były ich dalsze losy? Zbyś szczęścia nie miał.